środa, 25 maja 2011

Wprowadzenie R. Gontarza z 1968 roku do filmu SPRAWIEDLIWI

Dzięki życzliwości twórcy filmu - dokumentu SPRAWIEDLIWI, Panu Ryszardowi Gontarzowi, udostępnieniu materiałów ze swego archiwum przedstawiam kilkuminutowe wprowadzenie do wspomnianego reportażu. Mam nadzieję, iż mimo ogromu cierpienia, uda się przedstawić Internautom dzisiejsze dopowiedzenie Pana Ryszarda Gontarza, który w zamiarze wielu miał już być "wielkim nieobecnym" na tym świecie.

7 komentarzy:

 1. Czy mógłby pan wyjaśnić co przydarzyło się Ryszardowi Gontarzowi?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 3. RYSZARD GONTARZ. On pierwszy
  po r. 1956 w prasie postawił usunięcie nauki religii w szkołach. […] Za ogłoszenie w prasie
  artykułu o postawie antypaństwowej proboszcza z woj. wrocławskiego został przez tego
  proboszcza podany do sądu”13; pisząc artykuły o duchowieństwie, konsultował się z funkcjonariuszem
  Departamentu III MSW14 .

  OdpowiedzUsuń
 4. Andrzej Wronka26 maja 2011 00:03

  Post od Anonimowego:
  "RYSZARD GONTARZ Funkcjonariusz UB ..." itd.

  Jak ktoś chce całe wypracowania pisaćc to zachęcam by swego bloga o Ryszardzie Gontarzu założył, a w zasadzie nie pisać tylko kopiwać i wklejać IPNowski dorobek z Biuletynu z 2008 r. o tym Człowieku. Zresztą cierpliwie, bodajże już dwa razy, linki do tego biuletyniku się pojawiły i je zamieściłem.
  Z tego co wiem to oczywiście IPNowscy Autorzy nie pofatygowali się do Źródła, którym, w tym wypadku, jest żyjący jeszcze człowiek, którego obrabiają. Prawdziwego i uczciwego historyka to kompromituje chociażby z pubktu widzenia warsztatu naukowego.
  To, że w przydługim wpisie jest lakoniczne zdanie o tym, iż zdaniem Gontarza stoją za tym intrygi pewnych ludzi, jest ujęte w takim kontekscie, że czytelnik ma być przekonany, iż to jakieś tanie tłumaczenie się.
  Szkoda gadać!
  NIE GDZIE KTO BYŁ TYLKO CO ROBIŁ!! I NIE WEDŁUG PROPAGANDY WYBORCZEJ CZY IPNu TYLKO TEGO CO WYDARZYŁO SIĘ NA PRAWDĘ.

  Dlaczego obowiązuje cenzura na wszystkie dzieła Gontarza te z również PRL?
  Bo wówczas okazało by się o jakie wartości walczył, jak bardzo była to narodowa, bezkompromisowa, a czasem niemalże samotna walka.
  Przygotowuję materiał wywiad z Panem Ryszardem dotyczącym kilku zarzutów, jakie nieustannie od dziesiątek lat są przedstawiane. Mam nadzieję, iż stan zdrowia pozwoli na wizytę z kamerą.

  Pozdrawiam
  A.Wronka

  OdpowiedzUsuń
 5. Najbardziej interesujące jest to czego w teksie IPN-owskim niema, mianowicie jego działalności po 1968 i prób zemsty na nim przez ludzi których dokładnie opisywał, panie Andrzeju warto by dokładnie wyjaśnić

  OdpowiedzUsuń
 6. Andrzej Wronka26 maja 2011 15:14

  Będe się starał. Ale niestety stan zdrowie Pana Ryszarda jest coraz gorszy a jeszcze tyle do zrobienia. nie będe pisał jakiemu lekarzowi i jakiego pochodzenia, ten stan zdrowia w dużej mierze jest rzeczywistością.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ataki na Pana Ryszarda Gontarza przy pomocy odpowiednio sformowanych przez ludzi Kiszczaka dokumentów MSW , a następnie bezkrytycznie przez funkcjonariuszy umysłowych IPN publicznie rozpowszechnianych , to dowód zapaści cywilizacyjnej i intelektualnej . Takimi metodami wywodzącymi się z teorii dowodów sądowych A. Wyszyńskiego posługiwano się w epoce , którą ci tzw. antykomuniści podobno potępiają . Są to zwykli oszczercy , którym prawda najwyraźniej przeszkadza . Ale wściekły ryk wrogów Polski jest najlepszym potwierdzeniem słuszności propolskich działań .
  Panie Redaktorze Wronka - tak trzymać !
  Panie redaktorze Gontarz - jest Pan Wielkim Polakiem ! Za Pana Walkę o Wolną i Sprawiedliwą Polskę - Wielkie Dzięki !

  OdpowiedzUsuń