poniedziałek, 28 lutego 2011

Goje: Zwierzęta z ludzką twarzą?

Po kilku dniach rozjazdów i małych przejść z przebijaniem opon kilka chwil na nowy wpis.

Artykuł prof. Szlomo Sanda wzbudził pewne zainteresowanie i twórczą dyskusję. Tym razem wypowiedź rabina Owadi Josefa, dotyczącą osłów i goi. Gdyby taki tekst ukazał się w jakiejś tzw. "postendeckiej" niszowej gazecie, to nie zwróciłby zapewne na niego uwagi. Wszak słyszałem od dawna co Talmud mówi o gojach (nie żydach): Czy goj to człowiek? Odpowiedź: Nie, to zwierzę, któremu Jahwe dał ludzką twarz, żeby żydom było przyjemniej odbierać od niego posługi. Myślę, pewnie jakieś złośliwości antysemickie.
Aż tu wypowiedź nie byle kogo ale samego nietuzinkowego rabina Owadi Josefa. Religijny przywódca partii Szach, współrządzącą w Izraelu, duchowny przywódca, nauczyciel. Jego wypowiedzi natomiast ukazały się w Rzeczpospolitej (22.10.2010, s.A13), poważnej, opiniotwórczej gazety w Polsce, z którą współpracuje nawet były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss. Co więcej artykuł dotyczy publicznej wypowiedzi poważnego izraelekiego rabina, więc trudno obok niego przejść obojętnie.

Poniżej materiał źródłowy:

1 komentarz:

  1. Niestety ale to co powiedział jest prawdą. A my katolicy jesteśmy równi i stworzeni na wzór Boga i to nas wyróżnia. A jako Polacy niestety bardzo podzieleni przez nich (rządź i dziel) Rządzą nami i nas dzielą.

    OdpowiedzUsuń