środa, 16 lutego 2011

"When And How the Jewish People Was Invented?" (Kiedy i jak wynaleziono Naród Żydowski?)

28 listopada 2010 roku w Rzeczpospolistej ukazał się wywiad z prof. Szlomo Sandem, wybitnym żydowskim uczonym historykiem, polskiego pochodzenia, na temat jego wieloletnich badań dotyczących pochodzenia dzisiejszych Żydów, a opublikowanych w książce: Kiedy i jak wynaleziono naród Żydowski?, która otrzymała wiele nagród i wzbudziła ogromne zainteresowanie światowej opinii. Wywiad przeprowadził Piotr Zychowicz.

Powtarzane od kilku pokoleń mity o tym jak to obecni Żydzi są naszymi starszymi braćmi w wierze, jak to zostali w I wieku przez Rzymian po świecie rozgonieni po upadku powstania i zburzeniu Jerozolimy itd, itp.

W świetle nauki i faktów są to bajki stworzone w XIX wieku. Jest to - jak określa prof. Sand - wielka mistyfikacja. 

Mit wysiedlenia, leżący u podstaw powstania współczesnego państwa Izrael, jest bardzo prosty: 2000 lat temu Rzymianie nas z naszej ziemi deportowali, wygonili, a teraz w XX wieku my wracamy. Jak się okazuje nie było żadnej deportacji. Prawdziwymi potomkami biblijnych Żydów są... rdzenni mieszkańcy Palestyny. A tzw. Żydzi, to potomkowie Chazarów z XII wieku. 

Rzecz wygląda szalenie logicznie i prosto. Otóż zmiana religii dotyczy nie tylko pojedynczych osób ale całych plemion, księstw, królestw. Jak wyjaśnia prof. Szlomo Sand: "Podobnie stało się z leżącym pomiędzy Morzem Kaspijskim a Morzem Czarnym królestwem Chazarów. W XII wieku ten nawrócony na judaizm turecki lud zaczął być jednak spychany przez Tatarów i Mongołów Dżyngis-chana na zachód. Zatrzymali się we wschodniej Polsce." Kolejnym mitem jest więc twierdzenie, że Żydzi przybyli do Polski przed wiekami z zachodu Europy, ten mit pojawił się dopiero w latach 60. XIX wieku. Co więcej np. Żydzi niemieccy (choć należałoby te wszystkie zwroty pisać w cudzysłowie) z pogardą odnosili się do Żydów polskich. Jak przyznaje, także z autopsji prof. Sand "[...] niemieccy Żydzi nie znosili polskich Żydów? Nazywali ich pogardliwie Ost-Juden. Uważali ich za półdzikich, brudnych Azjatów, z którymi nie chcieli mieć nic wspólnego. Takim terminem określali na przykład moich pochodzących z Łodzi rodziców."

Cały wywiad z prof. Slomo Sandem znajduje się w płatnym archiwum Rzeczpospolitej.
Jestem także szczęśliwym posiadaczem tego artykułu w całości.

W październiku 2010 roku na Interii opublikowano rozmowę streszczającą naukowe ustalenia prof. Szlomo Sanda: Kto wynalazł Żydów?

Nie wiem tylko, co na to Gazeta Wyborcza.

To, co powtarzam:  
Rzeczywistość widziana w oparciu o źródła, wygląda zupełnie inaczej niż ta oparta na stereotypach, ideologiach itp.

8 komentarzy:

 1. Z tego co mi wiadomo, to żydem nie można było stać się tak jak można dzisiaj 'zostać' np. katolikiem. Naród żydowski był jakby zamknięty (chodzi mi o sformułowanie 'nawrócony na judaizm'. A może się mylę?

  Coraz bardziej zaczynam się o pana bać, panie Andrzeju... To pańskie myślenie niestereotypowe nie jest, albo przynajmniej jak na razie nie wygląda wcale na niestereotypowe. Tego typu niestereotypowe poglądy ma połowa internautów, którzy z braku innego zajęcia i dla niewielkiej dawki adrenaliny bawią się w te wszystkie teorie spiskowe.

  Nie chciałbym, żeby kiedyś zaczął pan cytować serwisy typu prawda2 i im podobne :(
  Nie chciałbym też panu przypominać, że ma pan 'w opiece' wielu ludzi, którzy na pańskich wypowiedziach się opierają i kształtują chociażby częściowo swój światopogląd. W tej sytuacji nie może pan sobie pozwolić na błędy, ani nawet na publikowanie niepewnych informacji - sprostowanie nigdy nie dociera do wszystkich.
  Liczę na odpowiedź ;)
  Pozdrawiam
  ja ja

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za opinię i niepokój. Rzecz jasna, że część osób kształtuje opinię o te wpisy, ale powtarzam coraz głośniej, iż są to wpisy, które - jak każdy materiał z mojej strony czy publikacji - należy brać krytycznie. Dlatego też podaję źródła i argumenty, fakty oraz wydarzenia, które mają potwierdzać lub obalać jakąś tezę. By nie na autorytetach a odkrywanej prawdzie budować swój pogląd.
  Ponadto zamieszczanie wpisów jest okazją do dyskusji, a także do wypunktowanie pewnych spraw, czy zwrócenie mi uwagi na określone zagadnienia poprzez wpisy czy poprzez inny kontakt. Dzięki temu, ja również mogę się czegoś uczyć i weryfikować materiały, jakie mam.
  Tu dałem odnośnik do prac prof. Szlomo Sanda i polemika powinna odnosić się do argumentów, jakie on przedstawia, by ewentualnie je obalić.
  Czy aby na pewno połowa internautów wie o historii narodu żydowskiego i w ujęciu, jakie przedstawia prof. Sand. Mocno w to wątpię. Sugestia, ze są to jakieś teorie spiskowe jest zwykłym sloganem, a nie merytorycznym, naukowym, polemicznym odniesieniem się do wyników prac owego profesora.
  Raz jeszcze dziękuję za czas i głos w dyskusji.
  Odpozdrawiam.

  PS
  Co do nawracania się, na judaizm, oczywiście chodzi o przechodzenie, przyjmowanie wiary i praktyk judaistycznych. O tym procesie opowiada prof. Sand w artykule Rzepy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jedna z recenzji którą znalazłem: http://homepage.interaccess.com/~netpol/POLISH/public/NarodWynaleziony.htm

  Wg Dr Sanda:
  1) "Żydzi podróżowali daleko, by nawracać w Jemenie i Płn. Afryce." - ale przecież żydzi nie mieli misji ewangelizacyjnej takiej jak chrześcijanie ("Idźcie i nauczajcie"). Byli narodem wybranym przez Boga, pogan mieli niejako w pogardzie (czyż nie tak?), zupełnie nie widzę sensu stwierdzenia, że żydzi jeździli kogoś nawracać na judaizm...
  No comment.

  Pozdrawiam
  ja ja

  P.S. Gdyby mógł pan zmienić ten niebieski kolor na blogu. Jest strasznie nieczytelny na ciemnym tle :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za konkrety. Jest tu pewne nie porozumienie. Biblijni Żydzi byli statyczni - to fakt, nie mieli nakazu misyjnego jak chrześcijanie - to też fakt. Mieli nie tyle innych na judaizm nawracać ile zachować swoją wiarę przed skażeniem z zewnątrz.
  Z tego co się zorientowałem prof. Sand pisze o zupełnie innej sytuacji mającej miejsce 1200 lat po czasach Żydów biblijnych.
  Chazarów nie tyle ktoś nawracał, tyle że ze względu na sytuację sami zdecydowali się przejść na judaizm (choć wyborów było kilka).
  Mowa więc o Żydach aszkenazyjskich.
  Nieścisłość polega na tym, iż przejście na judaizm dokonało się poprzez to, iż władca chazarski "Obadjasz narzucił religię żydowską swoim poddanym, a na tereny Chazarii emigrowali Żydzi z Bizancjum i kalifatu. Wyznawcy innych religii zostali uznani za wrogów królestwa." (http://pl.wikipedia.org/wiki/Chazarowie)
  Całość artykułu-wywiadu mogę przesłać mailem

  Co do koloru to cały czas eksperymentuję - brak zmysłu plastycznego.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Pełna wersja wywiadu: http://www.zycie.ca/2009/11/zydzi-narod-wymyslony/

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. W każdym razie nie można tego określić słowami, że żydzi jeździli nawracać kogokolwiek. To już pierwsza nieścisłość moim zdaniem i pan też to potwierdził, natomiast Dr Sand twierdzi: (za interia.pl) "Na przekór obecnym przekonaniom, w początkowym judaiźmie było bardzo silne pragnienie nawracania innych."

  Ogólnie to chciałbym zobaczyć źródła rewelacja pana Sanda. Chciałbym też zwrócić uwagę, że postawione przez niego tezy - wg niego niepodważalne fakty - mogą następnie posłużyć do ataku na religie chrześcijańską. (wreszcie jakiś cel tego pochodzeniu narodu żydowskiego, bo nie wiem tak naprawdę o co chodzi i jaki inny cel może mieć to co głosi pan dr Sand)
  Przykład?
  Skoro już żydzi nawracali ludzi masowo, więc to nie Chrystus dał apostołom moc i to nie dzięki Zmartwychwstaniu nawracało się w jednej chwili kilka tysięcy ludzi, tylko było to zjawisko normalne (już wśród żydów). A więc Chrystusa nie było, a chrześcijaństwo powstało spod ziemi, gdzieś tam wciśnięte ludziom koło III-IV wieku.

  Ja pytam - Jak? Jak rzekomo żydzi nawracali kilka tysięcy ludzi innego wyznania. Jak to możliwe, że poganie nagle zmieniali wiarę?
  (W rzeczywistości to dzięki Zmartwychwstaniu i Znakom udawało się przekonać do wiary chrześcijańskiej.)
  I jeszcze jedno pytanie - Jak to możliwe, że w Starym Testamencie nie ma 'nawoływania' do nawracania innych narodów (pogańskich), a dopiero Chrystus przychodzi i mówi "Idźcie i nauczajcie WSZYSTKIE narody" (wszystkie - również pogańskie).

  OdpowiedzUsuń
 8. Obecni Żydzi to nie Żydzi Starego Testamentu tylko Talmudu. O tych różnicach mówił troszkę ks. prof. Chrostowski, czy pisał nieżyjący już ks. Czepułkowski.
  Problem w tym, ze nie żydzi nawracali tysiące, tylko ze względu geopolitycznych, władca postanowił przyjąć judaizm, a lud był mu całkowicie posłuszny, co nie dziwi we wschodnich cywilizacjach.
  Myślę, że należało by zapoznać się z książką prof. Sanda szerszym dorobkiem oraz argumentacją, w wywiadach i artykułach jest tylko ogólne przedstawienie myśli.
  Być może ktoś znajdzie jakieś linki do innych wypowiedzi czy dzieł profesora, w których szerzej podaje swoje argumenty. Może w angielskojęzycznych stronach będzie tego więcej. Za "cynk" będę wdzięczny, gdyż wszystkie teorie i opinię należy weryfikować z rzeczywistością. Rewelacje prof. Sanda również.

  OdpowiedzUsuń