sobota, 10 września 2011

Piekło na ziemi - cz. 1 i 2

Mała zapowiedź filmu, nad którym pracuję. Dokument: Piekło na ziemi dotyczy mieszkańców 5. polskich wiosek z okolic Kraśnika, gdzie Niemcy dokonali pacyfikacji. Dziś do tego słowa nieco żeśmy się przyzwyczaili. Nie trafia do naszej wyobraźni ogrom tragedii, bólu, przerażenia, jaki stał się udziałem tych mieszkańców w momencie mordów i do końca życia tych, którzy przeżyli.
W ciągu kilkunastu godzin Niemcy i Ukraińskie oddziały żywcem spalili, rozstrzelali, wymordowali ok. 1250 mieszkańców. Były to największe jednorazowe mordy mieszkańców wiosek w czasie całej II wojny światowej. Na samym cmentarzu w Borowie jest pochowanych 806 osób. Rozstrzeliwano kilkumiesięczne dzieci tulone przez matki, ojców, starców, rodzeństwo, całe rodziny i podpalano ich dobytek.
Mordów dokonano 2 i 3 lutego 1944 roku.
Kto dziś o tym wie w USA i na Zachodzie?
Kto o tym wie w Polsce?

Mimo rożnych starań politycznych i prawnych mieszkańcy pacyfikowanych wiosek od rządów Niemiec nie otrzymali żadnego zadośćuczynienia. Również żadne rządy w Polsce nie chciały (i nie chcą) wspierać starań tych, którzy jeszcze żyją i pamiętają!
Ot polityka polsko-niemieckiego pojednania obliczona na wymarcie ostatnich świadków i zapomnienie!

O pacyfikacji w Wikipedii 

cz. 1


cz. 2

2 komentarze:

  1. Może by tak upublicznić filmik wideo z youtube, chętnie bym obejrzała ale prywatny póki co, a hasła nie znam

    OdpowiedzUsuń
  2. filmik nie działa

    OdpowiedzUsuń